קפאין

הקפאין הינו חומר המוגדר מדעית כסם ממכר. הוא נמצא במוצרים שונים כמו: קפה, תה, קולה, שוקולד, משקאות אנרגיה, תרופות ועוד. ממחקרים רבים שבוצעו על קפאין ניתן ללמוד  כי  השפעתו על הפיזיולוגיה של הגוף ולכן על בריאותנו היא גדולה מאוד. בראש וראשונה משפיע  הקפאין על מערכת העצבים המרכזית  והמוח.  ריכוזם של מעבירים עצביים וכמה הורמונים משתנה באופן מיידי עם כניסתו של קפאין למחזור הדם – שינויים הגורמים לגוף לפעול כמו בתגובה למצב של לחץ (עלייה בהפרשת אדרנלין, נוראדרנלין, קורטיזון ועוד). כתוצאה מכך קצב הלב  מואץ ולחץ-הדם עולה.

הקפאין מכווץ  נימי  דם במוח (כמו גם באברים נוספים), ולכן אספקת  החמצן לתאי המוח קטנה.  באחד המחקרים נצפתה הפחתה של 30%  בזרימת הדם אל המוח לאחר צריכה של 250 מ”ג קפאין.(1)

כמו כן, מחקרים הראו שצריכת קפאין מגדילה את הסיכויים לכמה בעיות בריאות כמו: מחלות לב, יתר לחץ דם, אוסטיאופורוזיס, פגיעה בפוריות, פגיעה במערכת העיכול ועוד. ברוב המחקרים עליהם מבוססים הנתונים הבאים, נצרכה כמות של 150-300 מ”ג קפאין בלבד (1-3 ספלי קפה).

ההמלצה המקובלת ביותר היום היא לצרוך  לא יותר מ-250-300 מ”ג קפאין ביום. כמות זו ניתן לקבל משתייה של 2-3 ספלי קפה ביום (תלוי בסוג הקפה). לדעת אנשי מקצוע רבים, כמות זו נחשבת ל”כמות מתונה” שאינה מזיקה לבריאות. בפועל, אין אף מחקר שמוכיח שאכן כך הדבר. לעומת זאת, כאמור, יש שפע של  מחקרים המוכיחים שגם כמות של   150-300  מ”ג  מספיקה כדי לגרום לפגיעה בבריאות.

שינוי בהרגלי הצריכה של הקפה

הפסקה מוחלטת של שתיית קפה היא שינוי שאיננו יישומי לרוב הציבור שאוהב ונהנה משתיית קפה. עם זאת, חשוב להקדיש תשומת לב למספר ספלי הקפה ששותים ביום ולהשתדל להפחית בהדרגה את מספרם.

לאנשים שאינם סובלים מבעיות רפואיות ונוהגים לשתות כמות מופרזת של ספלי קפה (מעל חמישה ספלים ביום) מומלץ בשלב הראשון להפחית את הכמות בהדרגה עד למקסימום של שלושה ספלי קפה ביום. לאחר שהגוף התרגל לכמות  החדשה, רצוי להמשיך ולהפחית עד למקסימום של  שני ספלים ביום.

אנשים הסובלים מבעיות בריאות, כמו: מחלות לב, יתר לחץ-דם, סוכרת, כיב עיכולי, אוסטיאופורוזיס ועוד  ומתקשים לוותר לחלוטין על שתיית קפה, צריכים לשאוף להגיע לצריכה של מקסימום ספל קפה אחד ביום.

מכל סוגי הקפה המצויים בשוק, רצוי להעדיף “קפה בוץ”, כי הוא עשוי מפולי קפה טבעיים ללא כל תוספות ועיבודים תעשייתיים, וזאת בניגוד לקפה הנמס שהוא מוצר תעשייתי מעובד.

קפה נטול קפאין

קפה נטול קפאין הוא קפה שעשוי מפולי קפה שעברו עיבוד כימי תעשייתי, שמטרתו להוציא מתוכם את הקפאין. הוצאת הקפאין מפולי הקפה נעשית בתהליך כימי מורכב, שנוטלים בו חלק כמה חומצות חזקות מאוד, אשר עם סיום התהליך שאריות מהן נשארות במוצר החדש. חומצות אלה מזיקות מאוד לבריאותנו.

ואכן, צריכה של קפה נטול קפאין מזיקה יותר מצריכה של קפה רגיל.

לעומת זאת, ברשתות השיווק ובבתי-הטבע ניתן למצוא שפע של תחליפי קפה על בסיס דגנים וצמח הציקוריה (עולש) שאינם מכילים קפאין או כל חומר כימי מזיק. לאנשים הסובלים מבעיה רפואית וצריכים להפסיק שתייה של קפה, מומלץ למצוא מוצר שיערב לחיכם ויהווה עבורם תחליף ראוי ומהנה לקפה.

  1. Caffeine and human cerebral blood flow: A positron emission tomography study. Cameron, Oliver G., Modell, Jack G., Hariharan, M. (1990). Life Sciences 47(13): 1141-1146. http://hdl.handle.net/2027.42/28939

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עגלת קניות
דילוג לתוכן